Ďalšie modely značky DAF
Modelové rady stejné značky s dostupnými statistikami.
Na českých cestách jazdí podľa našich odhadov približne 190 nákladných vozidiel modelového radu DAF H4EN3, čo tento model radí na 37. miesto medzi nákladnými vozidlami (N3) v našich štatistikách.
Modelové rady stejné značky s dostupnými statistikami.
Súhrn vychádza z 1 127 rôznych vozidiel a 22 707 evidovaných prohlídek. Základní ukazatele níže navazují na detailní taby s druhy kontrol, výsledky, závadami, časovým vývojem a porovnáním s ďalšími modely.
| Ukazovateľ | Hodnota |
|---|---|
| Unikátne vozidlá v dátach | 1 127 |
| Evidované kontroly | 22 707 |
| Pravidelné kontroly | 18 095 |
| Výsledok „vyhovuje“ | 96,9 % |
| Záznamy s tachometrom | 22 308 |
| Dostupné obdobie | 20.06.2013 – 18.09.2026 |
Najviac záznamov v dostupnom súhrne pripadá na typ Pravidelná, celkem 18 095. Graf i tabulka pracují se stejnými předpočítanými hodnotami.
| Druh prehliadky | Počet | Vyhovuje |
|---|---|---|
| Pravidelná | 18 095 | 96,9 % |
| Evidencní kontrola | 2 031 | — |
| Technická silniční kontrola | 1 775 | — |
| Opakovaná | 379 | — |
| Pred registrací | 269 | — |
| ADR | 103 | — |
| Na žiadosť zákazníka | 24 | — |
| TSK - Opakovaná | 16 | — |
| Pred schvál. tech. zpusob. vozidla | 11 | — |
| ADR - opakovaná | 3 | — |
| Pred registrací - opakovaná | 1 | — |
Z 17 445 pravidelných kontrol so známym výsledkom skončilo ako vyhovujúce 16 908, tedy 96,9 %. Štatistiky nevyjadrujú kvalitu konkrétneho vozidla.
| Výsledok | Počet | Podiel známych výsledkov |
|---|---|---|
| Vyhovuje | 16 908 | 96,9 % |
| Výsledok 2 | 409 | 2,3 % |
| Výsledok 3 | 128 | 0,7 % |
| Iný / neuvedený | 650 | 3,7 % |
Závady jsou agregované za období 20.09.2025 až 20.09.2026. Najčastejšie sa v tejto vzorke vyskytuje kód 1.1.9.1.1. Počet vyjadřuje prohlídky, ve kterých byla závada evidována.
| Kód | Závažnosť | Popis | Kontroly |
|---|---|---|---|
| 1.1.9.1.1 | A | Povrchová koroze / oxidace vzduchojemu, která nemá vliv na jeho těsnost nebo spolehlivost. | 23 |
| 6.2.10.2.1 | A | Na vozidle je kryt kola/blatník uvolněný nebo poškozený, ale tato závada nemá vliv na spolehlivost jejich upevnění nebo funkci. | 19 |
| 3.2.1.2 | A | Poškodenie zasklení (praskliny, neprůhledné nebo poškrábané sklo) o velikosti nejvíce 1/3 výšky průhledné části zasklení, které se nachází v poli výhledu řidiče směrem dopředu, mimo vymezenou část stírané plochy čelního skla nebo poškození o velikosti menší než 20 mm, které se nachází ve vymezené části stírané plochy čelního skla. | 13 |
| 1.1.7.2.1 | A | Brzdový ventil (vyfukovací část) je nadměrně znečištěný olejem z kompresoru. | 11 |
| 8.2.2.2.1.3 | B | U vozidel s OBD sdělovač MI (MIL) se po zapnutí zapalování nerozsvítí nebo po nastartování vozidla indikuje závadu. | 5 |
| 8.2.2.2.1.11 | B | Emisně relevantní závady získané z řídící jednotky. | 5 |
| 1.1.12.2.1 | A | Brzdová hadice na povrchu odřená, popraskaná, ale není poškozena (vidět) druhá spodní vrstva hadice. | 5 |
| 5.3.5.2.1 | A | Některá část systému pneumatického / hydropneumatického odpružení je opotřebovaná (např. měchy, vlnovce) nebo zkorodovaná, ale tato závada nemá vliv na provozní vlastnosti vozidla nebo spolehlivost systému. | 4 |
| 2.1.3.7.1 | A | Prachovky pohyblivých spojů pákového mechanismu řízení jsou poškozené. | 4 |
| 4.11.1.1 | A | Uchycení elektrických kabelů neodpovídá požadavkům, avšak nehrozí jejich poškození nebo přerušení. | 3 |
| 6.2.10.1.1 | A | Zástěrka nebo zařízení proti rozstřiku s pohlcováním energie je uvolněné nebo poškozené, ale tato závada neovlivňuje spolehlivost jejich upevnění nebo funkci. | 2 |
| 6.2.9.7.1 | A | Netěsnost hydraulického zařízení. | 2 |
| 3.2.1.3 | B | Poškodenie zasklení (praskliny, neprůhledné nebo poškrábané zasklení), o velikosti větší než 1/3 výšky průhledné části zasklení na výšku, které se nachází v poli výhledu řidiče směrem dopředu, mimo vymezenou část stírané plochy čelního skla nebo poškození zasklení o velikosti větší než 20 mm, které se nachází ve vymezené části stírané plochy čelního skla. | 2 |
| 2.1.1.5.2 | A | Prachovka převodky řízení je prasklá, avšak nedochází k úniku maziva. | 2 |
| 2.1.1.5.1 | A | Netěsnost převodky řízení. | 2 |
Ročný rad zachytáva evidované kontroly tohto modelového radu od roku 2013 do roku 2026. Samostatná červená krivka ukazuje pravidelné kontroly.
| Rok | Všetky kontroly | Pravidelné |
|---|---|---|
| 2026 | 284 | 95 |
| 2025 | 413 | 159 |
| 2024 | 545 | 213 |
| 2023 | 3 113 | 2 709 |
| 2022 | 3 839 | 3 072 |
| 2021 | 4 106 | 3 116 |
| 2020 | 3 426 | 2 780 |
| 2019 | 2 948 | 2 524 |
| 2018 | 2 034 | 1 762 |
| 2017 | 866 | 693 |
| 2016 | 538 | 423 |
| 2015 | 380 | 352 |
| 2014 | 200 | 189 |
| 2013 | 15 | 8 |
Modely stejné technické kategorie jsou řazeny podle počtu vozidel v našich statistikách za poslední dva roky. Aktuální model je zvýrazněn; u modelů mimo první desítku zobrazujeme také jeho nejbližší sousedy v pořadí.
| Model | Počet vozidiel | Pravidelné kontroly | Vyhovuje |
|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz Actros | 11 228 | 235 393 | 93,8 % |
| Volvo FH | 10 124 | 182 493 | 94,4 % |
| MAN TGX | 7 114 | 126 868 | 95,1 % |
| DAF XF | 3 319 | 94 509 | 95,5 % |
| MAN TGS | 3 004 | 61 054 | 94,1 % |
| DAF XG | 2 360 | 10 309 | 96,7 % |
| Tatra 815 | 2 250 | 202 774 | 88,7 % |
| MAN TGM | 2 063 | 40 190 | 95,0 % |
| Renault T | 1 965 | 28 944 | 95,9 % |
| Volvo FM | 1 652 | 35 704 | 93,7 % |
| Iveco 160E | 216 | 3 565 | 94,1 % |
| Ford F-MAX | 213 | 2 589 | 92,6 % |
| DAF Xg+ | 211 | 1 723 | 97,1 % |
| Iveco 190EL | 196 | 3 697 | 94,4 % |
| Scania N323 | 192 | 5 654 | 98,3 % |
| DAF H4EN3 (aktuálny model) | 190 | 18 095 | 96,9 % |
| Renault C | 189 | 1 915 | 96,1 % |
| Mercedes-Benz Antos | 179 | 3 269 | 96,4 % |
| Volvo FE | 177 | 3 002 | 92,7 % |
| Iveco BA3C | 174 | 5 941 | 95,0 % |
| Renault HD001 | 170 | 6 347 | 97,1 % |
Aktuální témata ze světa vozidel, STK a bezpečnosti řidičů v Česku.