Další modely značky DAF
Modelové řady stejné značky s dostupnými statistikami.
Na českých silnicích jezdí podle našich propočtů přibližně 22 nákladních automobilů modelové řady DAF FAS, což tento nákladní automobil řadí na 142. místo mezi nákladními automobily kategorie N3 v našich statistikách.
Modelové řady stejné značky s dostupnými statistikami.
Souhrn vychází z 55 různých vozidel a 2 199 evidovaných prohlídek. Základní ukazatele níže navazují na detailní taby s druhy kontrol, výsledky, závadami, časovým vývojem a porovnáním s dalšími modely.
| Ukazatel | Hodnota |
|---|---|
| Unikátní vozidla v datech | 55 |
| Evidované prohlídky | 2 199 |
| Pravidelné prohlídky | 1 736 |
| Výsledek „vyhovuje“ | 87,0 % |
| Záznamy s tachometrem | 2 190 |
| Dostupné období | 21.10.2008 – 18.09.2026 |
Nejvíce záznamů v dostupném souhrnu připadá na typ Pravidelná, celkem 1 736. Graf i tabulka pracují se stejnými předpočítanými hodnotami.
| Druh prohlídky | Počet | Vyhovuje |
|---|---|---|
| Pravidelná | 1 736 | 87,0 % |
| Opakovaná | 208 | — |
| Evidencní kontrola | 161 | — |
| ADR | 42 | — |
| Na žádost zákazníka | 26 | — |
| Technická silniční kontrola | 10 | — |
| Pred registrací | 6 | — |
| ADR - opakovaná | 4 | — |
| TSK - Opakovaná | 3 | — |
| Pred schvál. tech. zpusob. vozidla | 2 | — |
| Pred registrací - opakovaná | 1 | — |
Z 1 669 pravidelných prohlídek se známým výsledkem skončilo výsledkem „vyhovuje“ 1 452, tedy 87,0 %. Statistiky nevyjadřují kvalitu konkrétního vozidla.
| Výsledek | Počet | Podíl známých výsledků |
|---|---|---|
| Vyhovuje | 1 452 | 87,0 % |
| Výsledek 2 | 183 | 11,0 % |
| Výsledek 3 | 34 | 2,0 % |
| Jiný / neuvedený | 67 | 4,0 % |
Závady jsou agregované za období 20.09.2025 až 20.09.2026. Nejčastěji se v tomto výběru objevuje kód 1.1.9.1.1. Počet vyjadřuje prohlídky, ve kterých byla závada evidována.
| Kód | Závažnost | Popis | Prohlídky |
|---|---|---|---|
| 1.1.9.1.1 | A | Povrchová koroze / oxidace vzduchojemu, která nemá vliv na jeho těsnost nebo spolehlivost. | 28 |
| 6.2.9.7.1 | A | Netěsnost hydraulického zařízení. | 22 |
| 4.11.2.1 | A | Svorkovnice částečně poškozená, neúplná (např. chybí kryt). | 16 |
| 3.2.1.2 | A | Poškození zasklení (praskliny, neprůhledné nebo poškrábané sklo) o velikosti nejvíce 1/3 výšky průhledné části zasklení, které se nachází v poli výhledu řidiče směrem dopředu, mimo vymezenou část stírané plochy čelního skla nebo poškození o velikosti menší než 20 mm, které se nachází ve vymezené části stírané plochy čelního skla. | 16 |
| 1.1.12.2.1 | A | Brzdová hadice na povrchu odřená, popraskaná, ale není poškozena (vidět) druhá spodní vrstva hadice. | 15 |
| 6.2.10.2.1 | A | Na vozidle je kryt kola/blatník uvolněný nebo poškozený, ale tato závada nemá vliv na spolehlivost jejich upevnění nebo funkci. | 14 |
| 1.1.7.2.1 | A | Brzdový ventil (vyfukovací část) je nadměrně znečištěný olejem z kompresoru. | 12 |
| 4.8.1.1.2 | A | Deska zadního značení poškozená nebo částečně barevně změněná (např. od slunce), ale stav poškození zjevně neovlivňuje její fotometrické vlastnosti (viditelnost). | 9 |
| 2.1.3.7.1 | A | Prachovky pohyblivých spojů pákového mechanismu řízení jsou poškozené. | 8 |
| 6.2.8.1.1 | A | Stupátko nebo schůdky u vozidla poškozeny, avšak tato závada nemá vliv na spolehlivost nebo bezpečnost. | 5 |
| 2.1.3.1.1 | B | V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. | 4 |
| 4.11.1.1 | A | Uchycení elektrických kabelů neodpovídá požadavkům, avšak nehrozí jejich poškození nebo přerušení. | 4 |
| 3.3.4.1 | A | Poškození zařízení pro nepřímý výhled, které však umožňuje plnit jeho funkci nebo poškození konstrukce (ochranné pouzdro) zařízení pro nepřímý výhled, které je umístěno 2 m nad vozovkou. | 4 |
| 6.2.3.3.1 | A | Uvolněné nebo opotřebené závěsy dveří, vodicí kladky posuvných dveří, omezovače dveří, avšak tato závada nemá vliv na spolehlivost jejich otvírání a zavírání. | 3 |
| 8.4.1.1.1 | B | Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. | 3 |
Roční řada zachycuje evidované prohlídky této modelové řady od roku 2008 do roku 2026. Samostatná červená křivka ukazuje pravidelné prohlídky.
| Rok | Všechny prohlídky | Pravidelné |
|---|---|---|
| 2026 | 69 | 65 |
| 2025 | 99 | 86 |
| 2024 | 101 | 98 |
| 2023 | 120 | 109 |
| 2022 | 154 | 129 |
| 2021 | 130 | 112 |
| 2020 | 140 | 116 |
| 2019 | 176 | 142 |
| 2018 | 169 | 142 |
| 2017 | 124 | 84 |
| 2016 | 124 | 75 |
| 2015 | 129 | 89 |
| 2014 | 115 | 87 |
| 2013 | 111 | 85 |
| 2012 | 114 | 82 |
| 2011 | 123 | 80 |
| 2010 | 112 | 81 |
| 2009 | 82 | 67 |
| 2008 | 7 | 7 |
Modely stejné technické kategorie jsou řazeny podle počtu vozidel v našich statistikách za poslední dva roky. Aktuální model je zvýrazněn; u modelů mimo první desítku zobrazujeme také jeho nejbližší sousedy v pořadí.
| Model | Počet vozů | Pravidelné prohlídky | Vyhovuje |
|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz Actros | 11 228 | 235 393 | 93,8 % |
| Volvo FH | 10 124 | 182 493 | 94,4 % |
| MAN TGX | 7 114 | 126 868 | 95,1 % |
| DAF XF | 3 319 | 94 509 | 95,5 % |
| MAN TGS | 3 004 | 61 054 | 94,1 % |
| DAF XG | 2 360 | 10 309 | 96,7 % |
| Tatra 815 | 2 250 | 202 774 | 88,7 % |
| MAN TGM | 2 063 | 40 190 | 95,0 % |
| Renault T | 1 965 | 28 944 | 95,9 % |
| Volvo FM | 1 652 | 35 704 | 93,7 % |
| MAN L.2007.46.001 | 25 | 13 893 | 96,2 % |
| Scania R 380 | 24 | 1 490 | 91,2 % |
| Volvo FH12 | 24 | 15 717 | 87,1 % |
| Scania P 380 | 23 | 2 522 | 92,5 % |
| Scania S540 | 23 | 327 | 98,8 % |
| DAF FAS (aktuální model) | 22 | 1 736 | 87,0 % |
| MAN 19.314 | 22 | 705 | 90,1 % |
| MAN 27.414 | 22 | 1 251 | 90,2 % |
| Scania R 440 | 22 | 3 940 | 94,7 % |
| Tatra 813 | 22 | 376 | 92,6 % |
| MAN 14.224 | 21 | 839 | 90,1 % |
Aktuální témata ze světa vozidel, STK a bezpečnosti řidičů v Česku.