Další modely značky Liaz
Modelové řady stejné značky s dostupnými statistikami.
Na českých silnicích jezdí podle našich propočtů přibližně 240 nákladních automobilů modelové řady Liaz 150.261, což tento nákladní automobil řadí na 28. místo mezi nákladními automobily kategorie N3 v našich statistikách.
Modelové řady stejné značky s dostupnými statistikami.
Souhrn vychází z 2 245 různých vozidel a 22 948 evidovaných prohlídek. Základní ukazatele níže navazují na detailní taby s druhy kontrol, výsledky, závadami, časovým vývojem a porovnáním s dalšími modely.
| Ukazatel | Hodnota |
|---|---|
| Unikátní vozidla v datech | 2 245 |
| Evidované prohlídky | 22 948 |
| Pravidelné prohlídky | 18 880 |
| Výsledek „vyhovuje“ | 87,4 % |
| Záznamy s tachometrem | 22 697 |
| Dostupné období | 24.09.2008 – 16.09.2026 |
Nejvíce záznamů v dostupném souhrnu připadá na typ Pravidelná, celkem 18 880. Graf i tabulka pracují se stejnými předpočítanými hodnotami.
| Druh prohlídky | Počet | Vyhovuje |
|---|---|---|
| Pravidelná | 18 880 | 87,4 % |
| Opakovaná | 2 161 | — |
| Evidencní kontrola | 1 627 | — |
| Pred schvál. tech. zpusob. vozidla | 116 | — |
| Na žádost zákazníka | 106 | — |
| Technická silniční kontrola | 28 | — |
| TSK - Opakovaná | 21 | — |
| Pred registrací | 3 | — |
| Pred schvál. tech. zpusob. vozidla - opakovaná | 3 | — |
| Historického vozidla | 2 | — |
| ADR | 1 | — |
Z 18 285 pravidelných prohlídek se známým výsledkem skončilo výsledkem „vyhovuje“ 15 987, tedy 87,4 %. Statistiky nevyjadřují kvalitu konkrétního vozidla.
| Výsledek | Počet | Podíl známých výsledků |
|---|---|---|
| Vyhovuje | 15 987 | 87,4 % |
| Výsledek 2 | 1 579 | 8,6 % |
| Výsledek 3 | 719 | 3,9 % |
| Jiný / neuvedený | 595 | 3,3 % |
Závady jsou agregované za období 20.09.2025 až 20.09.2026. Nejčastěji se v tomto výběru objevuje kód 6.2.9.7.1. Počet vyjadřuje prohlídky, ve kterých byla závada evidována.
| Kód | Závažnost | Popis | Prohlídky |
|---|---|---|---|
| 6.2.9.7.1 | A | Netěsnost hydraulického zařízení. | 124 |
| 1.1.9.1.1 | A | Povrchová koroze / oxidace vzduchojemu, která nemá vliv na jeho těsnost nebo spolehlivost. | 111 |
| 2.1.3.7.1 | A | Prachovky pohyblivých spojů pákového mechanismu řízení jsou poškozené. | 63 |
| 1.1.12.2.1 | A | Brzdová hadice na povrchu odřená, popraskaná, ale není poškozena (vidět) druhá spodní vrstva hadice. | 59 |
| 3.2.1.2 | A | Poškození zasklení (praskliny, neprůhledné nebo poškrábané sklo) o velikosti nejvíce 1/3 výšky průhledné části zasklení, které se nachází v poli výhledu řidiče směrem dopředu, mimo vymezenou část stírané plochy čelního skla nebo poškození o velikosti menší než 20 mm, které se nachází ve vymezené části stírané plochy čelního skla. | 54 |
| 6.2.10.2.1 | A | Na vozidle je kryt kola/blatník uvolněný nebo poškozený, ale tato závada nemá vliv na spolehlivost jejich upevnění nebo funkci. | 50 |
| 2.1.1.5.1 | A | Netěsnost převodky řízení. | 47 |
| 4.11.1.1 | A | Uchycení elektrických kabelů neodpovídá požadavkům, avšak nehrozí jejich poškození nebo přerušení. | 42 |
| 4.8.1.1.2 | A | Deska zadního značení poškozená nebo částečně barevně změněná (např. od slunce), ale stav poškození zjevně neovlivňuje její fotometrické vlastnosti (viditelnost). | 34 |
| 6.2.8.1.1 | A | Stupátko nebo schůdky u vozidla poškozeny, avšak tato závada nemá vliv na spolehlivost nebo bezpečnost. | 33 |
| 4.11.2.1 | A | Svorkovnice částečně poškozená, neúplná (např. chybí kryt). | 29 |
| 6.2.3.3.1 | A | Uvolněné nebo opotřebené závěsy dveří, vodicí kladky posuvných dveří, omezovače dveří, avšak tato závada nemá vliv na spolehlivost jejich otvírání a zavírání. | 28 |
| 6.2.10.1.1 | A | Zástěrka nebo zařízení proti rozstřiku s pohlcováním energie je uvolněné nebo poškozené, ale tato závada neovlivňuje spolehlivost jejich upevnění nebo funkci. | 28 |
| 1.1.16.5.1 | A | Některá prachovka brzdového válce / válečkuje poškozená, ale plní svoji funkci. | 25 |
| 1.1.7.2.1 | A | Brzdový ventil (vyfukovací část) je nadměrně znečištěný olejem z kompresoru. | 22 |
Roční řada zachycuje evidované prohlídky této modelové řady od roku 2008 do roku 2026. Samostatná červená křivka ukazuje pravidelné prohlídky.
| Rok | Všechny prohlídky | Pravidelné |
|---|---|---|
| 2026 | 258 | 232 |
| 2025 | 477 | 431 |
| 2024 | 513 | 465 |
| 2023 | 636 | 591 |
| 2022 | 771 | 692 |
| 2021 | 910 | 759 |
| 2020 | 1 110 | 1 001 |
| 2019 | 1 367 | 1 219 |
| 2018 | 1 587 | 1 387 |
| 2017 | 1 024 | 793 |
| 2016 | 1 136 | 845 |
| 2015 | 1 371 | 1 051 |
| 2014 | 1 417 | 1 154 |
| 2013 | 1 537 | 1 260 |
| 2012 | 1 766 | 1 421 |
| 2011 | 2 057 | 1 614 |
| 2010 | 2 224 | 1 794 |
| 2009 | 2 463 | 1 956 |
| 2008 | 324 | 215 |
Modely stejné technické kategorie jsou řazeny podle počtu vozidel v našich statistikách za poslední dva roky. Aktuální model je zvýrazněn; u modelů mimo první desítku zobrazujeme také jeho nejbližší sousedy v pořadí.
| Model | Počet vozů | Pravidelné prohlídky | Vyhovuje |
|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz Actros | 11 228 | 235 393 | 93,8 % |
| Volvo FH | 10 124 | 182 493 | 94,4 % |
| MAN TGX | 7 114 | 126 868 | 95,1 % |
| DAF XF | 3 319 | 94 509 | 95,5 % |
| MAN TGS | 3 004 | 61 054 | 94,1 % |
| DAF XG | 2 360 | 10 309 | 96,7 % |
| Tatra 815 | 2 250 | 202 774 | 88,7 % |
| MAN TGM | 2 063 | 40 190 | 95,0 % |
| Renault T | 1 965 | 28 944 | 95,9 % |
| Volvo FM | 1 652 | 35 704 | 93,7 % |
| Scania R500 | 397 | 7 494 | 96,2 % |
| DAF CF | 396 | 11 168 | 94,6 % |
| Mercedes-Benz Axor | 355 | 14 467 | 92,2 % |
| Škoda 706 | 274 | 33 273 | 88,1 % |
| Renault Magnum | 249 | 21 243 | 89,2 % |
| Liaz 150.261 (aktuální model) | 240 | 18 880 | 87,4 % |
| Scania G450 | 236 | 5 693 | 95,6 % |
| Iveco AS440ST | 235 | 3 883 | 95,4 % |
| Tatra 148 | 230 | 24 122 | 91,2 % |
| Iveco 160E | 216 | 3 565 | 94,1 % |
| Ford F-MAX | 213 | 2 589 | 92,6 % |
Aktuální témata ze světa vozidel, STK a bezpečnosti řidičů v Česku.