Další modely značky Scania
Modelové řady stejné značky s dostupnými statistikami.
Na českých silnicích jezdí podle našich propočtů přibližně 459 nákladních automobilů modelové řady Scania S450, což tento nákladní automobil řadí na 19. místo mezi nákladními automobily kategorie N3 v našich statistikách.
Modelové řady stejné značky s dostupnými statistikami.
Souhrn vychází z 670 různých vozidel a 7 940 evidovaných prohlídek. Základní ukazatele níže navazují na detailní taby s druhy kontrol, výsledky, závadami, časovým vývojem a porovnáním s dalšími modely.
| Ukazatel | Hodnota |
|---|---|
| Unikátní vozidla v datech | 670 |
| Evidované prohlídky | 7 940 |
| Pravidelné prohlídky | 7 083 |
| Výsledek „vyhovuje“ | 96,9 % |
| Záznamy s tachometrem | 7 815 |
| Dostupné období | 04.12.2017 – 18.09.2026 |
Nejvíce záznamů v dostupném souhrnu připadá na typ Pravidelná, celkem 7 083. Graf i tabulka pracují se stejnými předpočítanými hodnotami.
| Druh prohlídky | Počet | Vyhovuje |
|---|---|---|
| Pravidelná | 7 083 | 96,9 % |
| Technická silniční kontrola | 521 | — |
| Opakovaná | 156 | — |
| Evidencní kontrola | 136 | — |
| Pred registrací | 22 | — |
| TSK - Opakovaná | 11 | — |
| ADR | 6 | — |
| Pred schvál. tech. zpusob. vozidla | 4 | — |
| Na žádost zákazníka | 1 | — |
Z 7 076 pravidelných prohlídek se známým výsledkem skončilo výsledkem „vyhovuje“ 6 857, tedy 96,9 %. Statistiky nevyjadřují kvalitu konkrétního vozidla.
| Výsledek | Počet | Podíl známých výsledků |
|---|---|---|
| Vyhovuje | 6 857 | 96,9 % |
| Výsledek 2 | 185 | 2,6 % |
| Výsledek 3 | 34 | 0,5 % |
| Jiný / neuvedený | 7 | 0,1 % |
Závady jsou agregované za období 20.09.2025 až 20.09.2026. Nejčastěji se v tomto výběru objevuje kód 1.1.7.2.1. Počet vyjadřuje prohlídky, ve kterých byla závada evidována.
| Kód | Závažnost | Popis | Prohlídky |
|---|---|---|---|
| 1.1.7.2.1 | A | Brzdový ventil (vyfukovací část) je nadměrně znečištěný olejem z kompresoru. | 161 |
| 3.2.1.2 | A | Poškození zasklení (praskliny, neprůhledné nebo poškrábané sklo) o velikosti nejvíce 1/3 výšky průhledné části zasklení, které se nachází v poli výhledu řidiče směrem dopředu, mimo vymezenou část stírané plochy čelního skla nebo poškození o velikosti menší než 20 mm, které se nachází ve vymezené části stírané plochy čelního skla. | 150 |
| 1.1.9.1.1 | A | Povrchová koroze / oxidace vzduchojemu, která nemá vliv na jeho těsnost nebo spolehlivost. | 136 |
| 2.1.3.7.1 | A | Prachovky pohyblivých spojů pákového mechanismu řízení jsou poškozené. | 62 |
| 6.2.10.2.1 | A | Na vozidle je kryt kola/blatník uvolněný nebo poškozený, ale tato závada nemá vliv na spolehlivost jejich upevnění nebo funkci. | 61 |
| 2.1.1.5.1 | A | Netěsnost převodky řízení. | 30 |
| 4.11.2.1 | A | Svorkovnice částečně poškozená, neúplná (např. chybí kryt). | 28 |
| 2.1.3.1.1 | B | V pohyblivém spoji pákového mechanismu řízení (např. kulový čep, kloub, pouzdro) je větší vůle než montážní. | 26 |
| 5.3.5.2.1 | A | Některá část systému pneumatického / hydropneumatického odpružení je opotřebovaná (např. měchy, vlnovce) nebo zkorodovaná, ale tato závada nemá vliv na provozní vlastnosti vozidla nebo spolehlivost systému. | 21 |
| 8.4.1.1.1 | B | Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu. | 19 |
| 6.2.9.7.1 | A | Netěsnost hydraulického zařízení. | 19 |
| 1.1.12.2.1 | A | Brzdová hadice na povrchu odřená, popraskaná, ale není poškozena (vidět) druhá spodní vrstva hadice. | 16 |
| 4.8.1.1.2 | A | Deska zadního značení poškozená nebo částečně barevně změněná (např. od slunce), ale stav poškození zjevně neovlivňuje její fotometrické vlastnosti (viditelnost). | 14 |
| 6.2.10.1.1 | A | Zástěrka nebo zařízení proti rozstřiku s pohlcováním energie je uvolněné nebo poškozené, ale tato závada neovlivňuje spolehlivost jejich upevnění nebo funkci. | 11 |
| 6.1.7.7.1 | A | Prachovka na převodovém ústrojí je prasklá, avšak nedochází k úniku maziva. | 7 |
Roční řada zachycuje evidované prohlídky této modelové řady od roku 2017 do roku 2026. Samostatná červená křivka ukazuje pravidelné prohlídky.
| Rok | Všechny prohlídky | Pravidelné |
|---|---|---|
| 2026 | 910 | 802 |
| 2025 | 1 285 | 1 156 |
| 2024 | 1 418 | 1 278 |
| 2023 | 1 264 | 1 131 |
| 2022 | 1 148 | 1 002 |
| 2021 | 882 | 777 |
| 2020 | 698 | 637 |
| 2019 | 281 | 251 |
| 2018 | 53 | 48 |
| 2017 | 1 | 1 |
Modely stejné technické kategorie jsou řazeny podle počtu vozidel v našich statistikách za poslední dva roky. Aktuální model je zvýrazněn; u modelů mimo první desítku zobrazujeme také jeho nejbližší sousedy v pořadí.
| Model | Počet vozů | Pravidelné prohlídky | Vyhovuje |
|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz Actros | 11 228 | 235 393 | 93,8 % |
| Volvo FH | 10 124 | 182 493 | 94,4 % |
| MAN TGX | 7 114 | 126 868 | 95,1 % |
| DAF XF | 3 319 | 94 509 | 95,5 % |
| MAN TGS | 3 004 | 61 054 | 94,1 % |
| DAF XG | 2 360 | 10 309 | 96,7 % |
| Tatra 815 | 2 250 | 202 774 | 88,7 % |
| MAN TGM | 2 063 | 40 190 | 95,0 % |
| Renault T | 1 965 | 28 944 | 95,9 % |
| Volvo FM | 1 652 | 35 704 | 93,7 % |
| MAN TGA | 1 373 | 77 301 | 90,8 % |
| Volvo FL | 1 027 | 21 740 | 92,3 % |
| Scania R460 | 873 | 3 422 | 96,5 % |
| Renault Premium | 690 | 37 579 | 88,8 % |
| Scania R450 | 536 | 28 395 | 96,0 % |
| Scania S460 | 506 | 2 048 | 95,4 % |
| Renault D | 503 | 8 172 | 94,7 % |
| Scania R410 | 487 | 17 413 | 95,0 % |
| Scania S450 (aktuální model) | 459 | 7 083 | 96,9 % |
| DAF FT | 427 | 77 978 | 90,7 % |
Aktuální témata ze světa vozidel, STK a bezpečnosti řidičů v Česku.